Araç Kampanyaları Analizi

user image 2020-12-20
By: Digital_Zone
Posted in: 3D Visualisation software

Araç kampanyaları tartışmasız günümüzde birçok insanın araba alma amacıyla yola çıktığında işini gören ve çoğu araba alma niyetlisi insan tarafından dört gözle beklenen bir durum açıkçası. Zaman zaman yılın belli aylarında, zaman zaman ise yılın belki de her ayında kampanya düzenleyen araç firmaları satış arttırmayı amaçladığı gibi birçok alıcı da kendi yararına bu kampanya zamanlarını beklemekte ve maksimum fayda elde etmektedir. Zaten veriler de, özellikle kampanyalı aylarda araç satış satış sayılarının, kampanyasız ay satış miktarlarına göre çok üzerinde olduğunu söylemektedir. Bu nedenle kampanya, satılmak istenen modellerin ve daha da temelde araç satışlarının artması için gayet mühim, ve akla yatkın bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Her araba markası kendi kampanyasını kendi şartlarına göre düzenliyor. Fakat bütün bu kampanya furyası içerisinde en çok öne çarpan zamanlar; yılın son ayı olan aralık ayında açılan sene sonu kampanyaları, herhangi bir araba markasının yeni çıkardığı modellerde ve de bunun yanında hibrit araç gibi sektör yenisi araçların çıktığı zamanda tanıtım amacıyla yapılan kampanyalar olarak özellikle üst sıralarda kendilerine yer buluyorlar ve hepsinin az ya da çok başarılı olduğunu eğer görebiliyorsak bu da demektir ki bu kampanyalar ve bunları düzenleyenler doğru yoldalar ve böyle devam etmelidirler. Çünkü bu tarz girişimler ancak yeni model tanıtımları ve araç satışlarını hedef kitleye yayabilecek kapasiteye sahip olabilir. İşte bu yüzden kampanyalar hep olmalılar ve sadece adının kampanya olması ile kalmamalı, iyi dizayn edilerek altı da doldurulmalıdır.

Araç Kampanyalarına Markaların Yaklaşımı

Araç kampanyaları genellikle satıcılar tarafından düzenlense de bu girişimlerin baş aktörleri genelde araba satan firmalardır yani daha açık bir ifadeyle araba markalarıdır. Otomobil devleri, gördüğümüz kadarıyla sürekli olarak araç alma niyeti olan potansiyel müşterilerine uygun zemini hazırlayarak onları potansiyel müşteri sıfatından çıkararak gerçek müşterilen grubuna dahil etmektedir. Hangi markanın bu kampanya rüzgarından daha çok müşteri kazandığı ya da daha iyi satış yaptığı net olarak belli olmasa da çoğu kampanya, en azından gördüğümüz kadarıyla, takdire şayan bir şekilde hazırlanıp yürütülen girişimler olarak gözümüze çarpmaktadır. Tabii piyasadaki firma sayısı çok olunca ve buna ek olarak bu firmaların da birçok araba modeli olunca haliyle yapılan kampanyalar da genişliyor ve daha kapsayıcı hale geliyor. Bu sayede de aslında müşteri ve satış potansiyelini geliştiyor. İşte bu yüzden markalar, araç kampanyalarına gayet fazla önem gösterip titiz davranırlar ve iyi ki de öyle yapıyorlar ve bu sayede sizler ve bizler gibi normal vatandaşlar da araç sahibi olmanın iyi veya kötü keyfini çıkarabiliyor.

Araç Kampanyaları Ne Kadar Cazip?

Araç kampanyaları birçok noktada yeterince ilgi çekici fırsatlar sunmaktadır müşteri potansiyeline. Tabii ki her markanın kendine ait bir kampanya fikri, girişimi ve deneyimi var ve bunların aynı olmasını elbette ki bekleyemeyiz. Ancak bütün kampanyaların birbirinden güzel ve ilgi çekici olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak bu kampanyaların gerçekten uygun fırsatlar sunduğunun farkına kolaylıkla varabiliriz. Buradaki ayrım firmadan firmaya olduğu kadar aynı firmanın kendi modelleri arasında da yer almaktadır. Mesela Fiat markasını ele alalım. Bugün Fiat markası yaptığı indirim girişiminde eğer Fiat Egea aracını tercih ederseniz belli bir miktar peşinat üzerine size vadeli ödeme seçeneği sunarken aynı fiyat spor araç segmentinde sadece direkt indirim sunmaktadır. İşte bu tarz ayrımlar arasında yapmamız gereken, ihtiyaçlarımız doğrultusunda bize uygun olan kampanyaya, bütçeyi denkleştirip ve katılarak araç sürmenin keyfine varmaktır, tadını çıkarmaktır.

Dislike 0

Tags